Anslut dig till oss den 1 maj 2024 på Ernst-Reuter-Platz när Berlins vibrerande nattlivsrytmer förenas med röster för påverkan. Berliner Clubarbeitenden Gewerkschaft (BCG) är stolta över att presentera den första "Majparaden för Klubbarbetares Rättigheter", vilken omvandlar det festliga firandet till ett kraftfullt uttalande för rättvisa arbetsvillkor från 16:00 till 22:00.

Bakgrund till Berliner Clubarbeitenden Gewerkschaft (BCG)

BCG bildades som svar på vad många ser som exploaterande förhållanden inom nattlivssektorn, och fick snabbt stöd, uppnådde sina inledande finansieringsmål inom bara dagar från sin start. Denna snabba fart understryker det akuta behovet av förändring inom en bransch präglad av underbetalning och jobbosäkerhet. BCG siktar inte bara på att ta itu med dessa omedelbara problem utan också på att upprätta ett långsiktigt ramverk för stöd och påverkan.

Syfte och betydelse av paraden

Majparaden är inte bara en demonstration utan ett uttalande om att klubbanställdas rättigheter är av yttersta vikt. Evenemanget, som är schemalagt på Internationella arbetardagen, är en passande hyllning till bidragen och kampen från de som gör Berlins nattliv möjligt. Paraden kommer att belysa kraven på ett slut på osäkra anställningspraktiker och ett stabilt, respektfullt arbetsklimat.

Dynamiken i paraden

Evenemanget kommer att presentera en elektrifierande lineup av lokala DJ:s inklusive Katja, Rovin och XHousted, som kommer att leverera spännande set som lovar att ladda publiken med energi. Mellan musikuppträdandena kommer talare att framföra de centrala frågorna för klubbarbetare och mobilisera åhörarna för saken med gripande berättelser om personliga erfarenheter och kollektivt hopp.

Gemenskapsengagemang och ekonomiska aspekter

Med ett ekonomiskt mål på 2 500 € har BCG hittills samlat in 541 € via PayPal men har nu flyttat det till GoFundMe. Medlen är avsedda för nödvändig paradlogistik såsom ljudsystem och paradlastbilar, avgörande för att förstärka evenemangets budskap. Gemenskapens stöd är avgörande, med lite mer än en vecka kvar för att nå det fulla beloppet som behövs för att garantera paraden framgång.

Stöd Majparaden för Klubbanställdas Rättigheter här

Frågor till Berliner Clubarbeitenden Gewerkschaft (BCG):

Svaren är översatta från engelska. Läs originalversionen här

1. Skulle ni kunna dela några personliga berättelser eller vittnesmål från klubbanställda som belyser de utmaningar de står inför? Hur har dessa erfarenheter motiverat bildandet och åtgärderna av BCG?

Vi föredrar att anonymisera berättelserna och namnen på våra medlemmar, eftersom många av dem fortfarande vill fortsätta sin karriär inom nattlivet och våra erfarenheter visar att rykte spelar roll i denna bransch.

Våra medlemmar kommer från olika klubbar och bakgrunder. Många av de personer som är aktiva i BCG är nattarbetare som har upplevt problematiska arbetsförhållanden inom nattlivsindustrin. Vissa har stött på problem när de försökte skapa en arbetarråd (Betriebsrat) inom sina företag, andra klagar över långa och underbemannade skift för mycket låga löner. Andra nämnda problem är för korta eller avbrutna raster, sena löneutbetalningar, felaktig beräkning av semester- eller sjukdagstimmar, trasiga arbetsmaterial, brist på resurser för arbetssäkerhet, olagliga uppsägningar och kaotisk skiftplanering.

Vi anser att de allmänna arbetsförhållandena i klubbscenen behöver förbättras och strategier som garanterar arbetarnas hälsa och sociala säkerhet behöver utarbetas av klubbarna. Vi siktar på att ge människor strategier och kunskaper så att de kan ta itu med problem så snart de uppstår.

Många klubbarbetare i Berlin talar inte engelska, därför är ett av våra pågående projekt att erbjuda tyskkurser för klubbanställda så att de kan förstå kontrakt och andra dokument, reagera på situationer när de uppstår, och inte bli utnyttjade på grund av bristande språkkunskaper.

2. Kan ni berätta mer om valet av DJ:s och artister för paraden? Hur valdes de ut och vad representerar de i sammanhanget för denna rörelse?

Majoriteten av artisterna har arbetat i klubbar själva (5 av 8 artister). De andra artisterna är en del av Berlinbaserade kollektiv som stöder våra kampar och vill hjälpa oss. Lunchbox Candy är ett Berlinbaserat kollektiv som firar queerness och främjar ett utrymme för radikalt självuttryck öppet för alla kön och sexuella identiteter. Concrete är ett Berlinbaserat märke och evenemangsbyrå som har erfarenhet av att organisera en flotte för t.ex. 'Rave the Planet'-paraden och samarbetar med lokala artister och kollektiv.

Alla artister har gått med på att uppträda gratis för oss och donera sina uppträdanden och DJ-set. Vi är också öppna för stöd från andra artister från scenen som vill erbjuda sin kreativitet och bidra till att uppnå våra mål.

Det var viktigt för oss att boka människor från den lokala scenen för vår första offentliga händelse för att betona vårt mål om gemenskapsbyggande och ge dem en plattform för att visa upp sin talang för en god sak. Vi har denna gång fokuserat på FLINTA-artister för att understryka vårt krav på mångfald i klubbmiljöer. Vi ser fram emot att komma i kontakt med alla aktörer som utgör klubbkosmoset för att utveckla hållbara och realistiska koncept.

Vi bestämde oss för att spela olika technogenrer under paraden eftersom det är musiken som Berlins klubb scen är mest känd för, den bär mycket energi som vi vill leverera till människor och göra ljud tillsammans för vår sak, och det är den gemensamma nämnaren för många klubb arbetare som håller oss arbetande för denna kultur och scen. Uppträdanden och DJ-set kommer att åtföljas av politiska tal som introducerar vår filosofi och krav.

3. Med tanke på de finansiella utmaningarna som belyses av insamlingarna, vilka långsiktiga finansiella strategier överväger BCG för att stödja sina aktiviteter och medlemmar?

Vi är för närvarande i processen att registrera oss som en organisation juridiskt. När registreringen är klar hos domstolen om några veckor kommer vi att kunna begära en liten medlemsavgift från våra medlemmar. Dessa medlemsavgifter kommer att hållas låga så att alla klubbarbetare har råd med dem.

I gengäld erbjuder vi dem språkkurser, nätverks- och utbytemöjligheter, rabatter och förmåner för juridiska tjänster och workshops. Vi vill också hjälpa arbetare att inrätta arbetarråd i sina företag om de önskar och etablera kontakter med andra fackförbund och advokater vid behov. I framtiden vill vi bli ett eget juridiskt registrerat fackförbund eller gå med i ett befintligt, så att vi kan erbjuda våra medlemmar fullt skydd.

Dessutom är vi i kontakt med olika institutioner och utrymmen som har erbjudit oss mötesrum och vi ansöker om olika finansieringsmöjligheter. För närvarande utförs vårt arbete mestadels av volontärer, som vi vill erbjuda kompensationsperspektiv på lång sikt. Vi är mycket tacksamma för alla volontärer och givare som har stöttat oss på vår resa.

4. Vilka ansträngningar görs för att utbilda allmänheten och klubbägarna om klubbarbetarnas rättigheter och behov? Planeras det workshops, möten eller andra utbildningsevenemang?

Från slutet av maj kommer vi att erbjuda gratis rådgivning om enklare juridiska ämnen. Vi erbjuder också gratis språkkurser för klubbarbetare om de vill lära sig tyska. Varannan vecka organiserar vi ett möte och efter arbets socialt, där klubbarbetare och supportrar kan komma i kontakt med oss, diskutera idéer och problem, bli aktiva och utbyta sina erfarenheter. Vi arbetar med att organisera fler evenemang och workshops i framtiden. Dessutom postar vi information på sociala medier för att sprida medvetenhet om problem som verkar vara vanliga inom klubbbranschen.

5. Utöver paraden, vilka specifika åtgärder eller kampanjer planerar BCG att initiera inom en snar framtid? Hur kommer dessa att bygga på momentum från 1 maj-evenemanget?

För närvarande arbetar vi med att lansera flera projekt och kampanjer som syftar till att stärka arbetarnas rättigheter. Bland annat finns de nämnda rådgivningsmöjligheterna och tyskkurserna. Vi planerar en kampanj om hörselskydd, vilket är avgörande för många klubbarbetare och ofta fortfarande inte tillhandahålls av arbetsgivaren, samt ytterligare informationspostningar och innehåll om klubbarbetarnas rättigheter. Vi vill också stödja alla klubbarbetare som siktar på att grunda ett arbetarråd i sina strävanden och bli en partner- och nätverksplattform för alla nattarbetare i Berlin.